Zlepšení paměti

12. února 2015 v 12:55 | Ameline |  Techniky
Je to užitečná technika, o které jsem se dozvěděla z materiálů velice zajímavé osobnosti, Rudolfa Steinera. Mohu potvrdit, že dochází ke zlepšení paměti, vzpomínky se stávají podrobnější a jsou víc po ruce. Víte, co jste měli včera na oběd? A víte, co jste obědvali před týdnem? A co přesně bylo v té prezentaci předminulou středu? Musím se přiznat, že provádím cvičení mírně odlišně, než bylo popsáno, ale přesto pozoruji příjemné výsledky. Poprvé jsem si začala uvědomovat zlepšení asi po dvou až třech týdnech, ale vzhledem k tomu, že jde o nenáročnou záležitost, která nijak nenarušuje běh dne ani v podstatě neužírá čas, je snadné vytrvat.

Provedení je velice prosté, ale vyžaduje určitou disciplínu a pravidelnost. Cvičení by se mělo vykonávat každý večer před usnutím, když už člověk leží v posteli a chystá se spát. Původní provedení je takové, že si člověk v mysli prochází pozpátku den. Nevadí, že člověk v průběhu usne, proces doběhne ve spánku. Navíc takovéto uvolněné soustředění usnutí ulehčuje, takže je současně i pomocníkem proti nespavosti.

Já jsem ale zjistila, že abych vyvolala podrobné vzpomínky, které jsou při tomto cvičení žádoucí, potřebuji postupovat v souladu s běžným nastavením, a sice procházet si den v původním směru času. Jinak skončním s "checklistem" událostí, které jen seřadím v opačném pořadí. Myslím ale, že schopnost si vzpomínku podrobně vybavit je velmi důležitá, alespoň pokud jde o cviční paměti. Chápu, že má jít o vyslání vědomí proti proudu času spíše než o vzpomínání, ale mě to vyhovuje lépe takto. Přicházím tak, logicky se zdá, o některé mystičtější aspekty, na druhou stranu takto lépe upevním konkrétní vzpomínky, o což mi jde především.

Mozek si zvykne se soustředit na to, co je kolem, být bdělejší. Protože ví, že bude později tázán, ukládá kompletnější obrazy. Vzpomínky se také lépe upevní do časové osy - vždy jsem měla problém s tím, že jsem nevěděla, jestli je určitá vzpomínka stará měsíc nebo rok, co bylo předtím a co potom, a musela se soustředit na logická vodítka (= ve vzpomínce měl dlouhé vlasy, ale před 2 měsící se dal ostříhat. Byl sníh, sníh byl minulý rok jen v únoru). Tento postup mi v tom velice pomáhá. Navíc v době, kdy jsem takto cvičila, se mi zmnožily lucidní sny a vůbec jsem si je lépe pamatovala - pravděpodobně to bude souviset s vědomou koncentrací bezprostředně před usnutím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Spiiiidy | E-mail | Web | 18. února 2015 v 22:11 | Reagovat

Tuhle techniku od Steinera dělám každej den večer, a ani nevím, že má sloužit ke zlepšení paměti, já jsem o ní četl v pasážích, kde ji zahrnuje do technik k výstupu do vyšších světů. Ale efekt má dobrej, zlepšuje bdělost a tak :) jestli skutečně zlepšuje paměť, to nevím, zas tak dlouho ji neprovozuji, abych si všiml nějakého zlepšení. Ale uvidím časem.

2 aves passeri | Web | 24. února 2015 v 17:06 | Reagovat

Zajímavé... kolikrát se přistihnu při tom, že přesně nevím, co jsem kdy dělala... a bdělost bych měla pěstovat také mnohem systematičtěji... tak díky za tip! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama