Výklad snů

20. ledna 2015 v 18:00 | Ameline |  Techniky
Sny jsou královskou cestou do podvědomí. Každý sen v sobě má poselství, byť nám třeba jen ukazuje, že nám včera ty okurky moc nesedly a že šéf v práci nám není příliš sympatický, což jsou obě věci, kterých jsme si až moc dobře vědomi, děkuju pěkně. Ovšem člověk je málokdy sám k sobě upřímný. Někdy i přes opravdovou snahu člověk něco vytěsní nebo si odmítne přiznat. Pak sen může sloužit jako "válečný zpravodaj", který nás vyvede z falešného pocitu bezpečí dříve, než se nám situace skutečně vymkne z ruky. Sen může i poukazovat na kdejaké kostlivce ve skříni, stejně jako ale může poskytout cennou radu, kudy se životem vydat.


Teď jsem především popisovala takzvané "odžitkové" sny, které zpracovávají témata, na která snící přes den narazil a patřičně se jimi neprobral. Jsou poměrně dobrým ukazatelem toho, co se v životě skutečně děje a vypovídají hodně o stavu momentální osobnosti. Většinou jsou to sny zmatené, obsahují mnoho věcí a téměř postrádají konzistentní děj. Nejpovolanějším k jejich výkladu je vždy snící, který k tomu ani nepotřebuje zvláštní znalosti. Tyto sny jsou poskládány v kódu, jehož hlavním posláním je být rozluštěn a pochopen. Je samozřejmně dobré vědět, že např. voda ukazuje na emoce, dům že mnohdy představuje snícího a různí lidé jeho různé složky - nic z toho ale není univerzálně platné a jsou to spíše možné směry, kudy myšlenky můžeme poslat. Tyto sny rozhodně nemají předpovídací charakter a naprosto výjimečně nám poskytnou cokoli, co se netýká přímo nás samých (to, že mě ve snu partner škrtil neukazuje s největší pravděpodobností na jeho skryté agresivní sklony, ale spíše na to, jak se s ním cítím já - ohrožená, omezovaná, "dušená". Pokud škrcení samozřejmně náhodou není můj tajný fetiš Nevinný)

Zajímavější kategorií jsou sny symbolické nebo také archetypální. Jedná se o sny, které reflektují osobní vývoj a často se v nich vyskytují použitelné rady pro život nebo přímo nesou nějáké vyšší poznání. Tady už začínáme zabíhat trochu do metafyziky, protože zatímco odžitkový sen krásně odráží, co se člověku děje v bdělém životě, symbolický sen odkazuje k určitým lidským univerzáliím. Symbolický sen poznáte od normálního podle toho, že se v něm málo vyskytují známé věci, má dobře určenou strukturu která se odvíjí jako příběh (to jsou přesně ty sny, kdy si říkáte, že by vůbec nebylo špatné podle nich napsat povídku a ani byste nic nemuseli upravovat). Nebývá tolik zaplácaný harampádím běžného života, takže jeho symboly jsou čistější a konzistentní. Často se objevují setkání s mytologickými stvořeními nebo mluvícími zvířaty. Do této kategorie spadají šamanské snové vize. Nevykládají se úplně snadno a je lepší k nim přistupovat spíše jako k příběhům než ke snům. Určitě jste někdy ve škole prováděli interpretaci básně či alegorické povídky. Tady vám ta zkušenost přijde vhod. Procházejte si ten příběh znovu a znovu a on začne dávat smysl. Pamatujte - jste nejpovolanějším člověkem k výkladu vlastních snů.

Následně nesmíme zapomenout na existenci snových vizí. Jsou to velmi jasné sny, o kterých prostě vnitřně víme, že jsou velice důležité. Částečně se překrývají s kategorií snů symbolických, které mohou vyvolat velmi podobné pocity, ale tady nepracujeme s univerzálními vzorci, ale spíše se jedná o komunikaci s trochu jinou úrovní existence. Jde o vizi konkrétních věcí tak jak jsou nebo jak se stanou, při které příjemce prostě náhodou spí. U mě se oběvují především v okamžiku probouzení a to je nelze splést s normálním snem, především také proto, že se vždy záhy ukáže, proč jsem to nebo ono viděla. Nemívám je ale často, takto explicitně mohu napočítat pouhých pět případů, častěji se mi ale hlavně dříve stalo, že jsem snovou vizi považovla za symbolický sen a velice se divila, když jsem zjistila, že daná věc skutečně je přesně tak, jak se mi o ní zdálo. Je nicméně vždy lepší považovat sen za spíše symbolické sdělení a postup přehodnotit, až když se začne častěji stávat, že tomu tak není. V životě máloco způsobí takový problém jako vize, která neměla být brána doslovně.

Někdy se mohou skutečné informace zamíchat i do běžných snů, ale tam jde spíše o náhodné telepatické spojení a je sice možné to rozplést, ale většinou to nejsou niják důležité věci. Jako například, kdo měl co k večeři, kam kdo jede na dovolenou, kdo se s kým rozešel - klepy a zdroj legrace, když se daná věc potvrdí.

Původní publikace 5. února 2014 v 23:34
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama