Tarot obecně

19. ledna 2015 v 8:00 | Ameline |  Tarot
Karty vykládám intuitivně něco přes polovinu svého života, ale jak dospívám, symboly a významy se skládají do nejzajímavějších významů. Myslím, že to, co tady v tarotu máme, je jazyk. Jazyk, který dokáží ovládnout všechny složky vědomí a umožní tak jejich vzájemnou komunikaci. Tarot jako mapa vesmíru. Tarot jako mapa duše.

historie
O původu tarotu se vedou spory. Mnoho lidí vidí jeho původ v Egyptě, jiní v dokonce až v Asii. Sama se domnívám, že je nesmírně důležité rozlišit tradici a symboly, které tarot používá, od média, které je nese. Karty samy s největší pravděpodobností nemají nikterak komplikovanou minulost - ta úzce souvisí s karetní hrou "taroky". Tarokové karty jsou vlastně karty tarotové, které mají podle regionálního rázu hry vynechané některé malé arkány. Taroky jsou fascinující a poměrně složitá strategická hra, která je poprvé zmiňována v dokumentech z 15 století. Na kartách se postupně začala oběvovat sociální, filozofická, či heraldická tématika. Není složité si představit, že tyto výjevy inspirovaly první kartáře.
Mnohem zajímavější je nauka, která se s kartami pojí dnes. Někde cestou od jednoduchého ztvárnění, které vzniklo v půlce 15 století v Marseille a dnešní hlubokou, mnohovrstevnatou symbolikou, kterou karty nesou, se něco muselo stát. Do karet se vlilo tolik filozofie, nasadilo na ně tolik systémů, že je stěží k uvěření, že kdy mohly sloužit něčemu jinému a že nevznikly pro tento účel (alespoň ne v mysli tvůrce).

Struktura balíčku
Tarotové karty obsahují dohromady 78 karet, z toho 56 malých arkán - malých tajemství, a 22 velkých arkán - velkých tajemství. Malé arkány jsou rozděleny na 4 barvy, které se mohou jmenovat různě, většinou jsou to ale hole, poháry, meče a mince. Mincím se často také říká disky nebo pentakly. Těmto čtyřem barvám byly přiřazeny čtyři živly. O tom, který živel vládne které barvě, panuje určitá nejednota a budu se tomu věnovat v dalším článku. Většinou se používá rozdělení Hole - oheň, Poháry - voda, Meče- vzduch a Mince - země. V každé barvě nalezneme deset číslovaných karet a čtyři dvorské karty. Každé číslo odpovídá příslušné sefiře na stromu života.
Velké arkány, nebo také trumfy, nejsou takto děleny a mají v balíčku výraznější postavení. Nesou většinu symboliky. Celkový počet je 22, ale počítají se od nuly. Na stromu života označují cesty mezi sefirami.

Druhy balíčků
Dnes existuje mnoho tarotových sad a málo záleží na tom, se kterou pracujete, pracuje-li se vám s ní dobře. Výraznou linkou jsou taroty odvozené od řádu Zlatého úsvitu, které vychází z Rider-Waite tarotu nebo Crowleyho Thothova tarotu. Existuje však ale také mnoho sad s wiccanskou nebo novopohanskou tématikou, stejně jako mnoho naprosto nezařaditelných balíčků, kde jsou autoři více nebo méně originální ve svých myšlenkách a symbolech. Vybíráte-li balíček, je ze všeho nejdůležitější váš vlastní pocit.

Původní publikace 10. ledna 2014 v 15:38
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama