Jak ustát rozhodnutí

31. ledna 2015 v 12:13 | Ameline |  Techniky
Řekne se "vyber si". Co ale dělat, až si člověk vybere, aby svému rozhodnutí dokázal dostát? Chtěla jsem na toto téma psát tak jako tak a téma týdne mi dává možnost.

Hodně se zabývám tématem úplnosti a vnitřní jednota v tom, co člověk chce dosáhnout a kam chce jít, je nezbytnou ingrediencí, pokud se skutečně někam chce dostat. Kolikrát je člověk přesvědčen, že je plně rozhodnut, ale někde stále něco skřípe. Pochybuje, nemá motivaci, dokonce sám sebe sabotuje. Za to jsou zodpovědné neuvědomělé součásti jeho samého. Je velice výhodné se na ně podívat. Velmi důležité je však tyto hlásky násilně neumlčet či nezastrašit, jsou mnohdy slabounké a je třeba k nim - k sobě - přistupovat jemně a citlivě. Vyslechnout, vzít na vědomí a podle toho se zachovat. Proto je vhodné začít zvolna s meditací a tímto směrem se vydávat teprve, když je člověk "ve stavu", protože jinak má běžně aktivní "já" chuť tam vletět a vyhubovat, co že si to dovolují se vzpírat. Tedy alespoň to moje, které si obecně příliš servítek nebere.

Uvedu se tedy do meditace. Pěkně zvolna, nelze to uspěchat ani plánovat. Pěkně nádech, výdech... dál a dál, až jsem dostatečně uvolněná. Vyslovím, co že si přeji dělat. Sleduji tělo, jestli se někde nesevřelo nebo nenapjalo. Například bodyterapie pracuje s tím, že se neodžité emoce usazují v těle. Tyto hlásky jsou v podstatě takovýmito emocemi, které odmítáme. Proto se zaměřuji na tělo a hledám je tam. Vždy se s určitou námitkou objeví místo na těle, které se při udeření na tuto citlivou notu sevře. Přesunu vědomí do daného místa a táži se, kde je problém.

V tuto chvíli je možné setkat se s mnoha věcmi. Úzkostí, vzdorem, nedůvěrou, ale třeba i starými vzpomínkami, které současná situace aktivuje. Klíčem je jemný přístup. Nikomu nepomůže, když tyto vjemy udupu do země a budu zase chvíli předstírat, že neexistují. Někdy pomůže na základě obavy rozvinout vnitřní dialog. Někdy stačí jen vyslechnout a vzít na vědomí. Občas je třeba dát věcem prostor, aby byly prožity. Jindy je potřeba obejmout a utěšit. Řídím se citem k sobě a sebeláskou, která mi pomáhá uvědomit si, jak potřebuji reagovat a která mi především pomáhá jednat sama se sebou s úctou.

V momentě, kdy se nesrovnalost rozptýlí, rozpustí se i napětí v těle. A lze pokračovat dál. Nebo taky ne - několikrát se stalo, že po tomto cvičení se mé rozhodnutí ukázalo jako chybné - motivované věcmi, které by mi v dlouhodobém hledisku házely klacky pod nohy. Zjistila jsem to ale dříve, než jsem udělala cokoli nevratného, takže jsem včas vycouvala.

To, že se věci jednou vyřešily, neznamená, že se nemohou ukázat znova nebo že se nemohou vynořit další věci. Proto je vhodné opakovat, kdykoliv člověku dochází motivace nebo kdykoliv má pocit, že mu okolnosti nepřejí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama